Siūlomi didesni pajamų mokesčiai finansavimą gynybai sumažintų
ARTICLETAXES
5/20/20252 min read


Siūlomi didesni pajamų mokesčiai reikštų mažesnį (!) finansavimą gynybai – ir tai ne klaida mano straipsnio antraštėje.
Pasiūlymai suformuluoti taip, kad būtų sudarytos visos sąlygos suveikti Lafero kreivės efektui – o Finansų ministerija šią riziką visiškai ignoruoja. Lietuva surinktų mažiau mokesčių ne tik dėl šešėlio ar ekonomikos lėtėjimo, bet ir dėl emigruojančių aukštas pajamas gaunančių profesionalų, verslininkų, o ypač startuolių, parduodančių savo akcijas, ir kitų verslų savininkų.
Detaliau apie konkretų mechanizmą – nuorodoje straipsnyje (Verslo žinios prenumeratoriams).
Jei tik labai trumpai – įsivaizduokime, kaip tais metais jausis žmogus, parduodantis akcijas ar kitą turtą – ir kur jis pasirinks gyventi bei mokėti mokesčius. Net nebūtinai už 100 ar už 10 mln.
Primenu, kad mokesčių tarifą nuo dabartinio (tarptautiniu mastu didelio) 20 proc. numatoma kelti iki 32 proc. Ir kiek dėl to sumažės mokestinės pajamos Lietuvoje.
Sprendimų, kaip pagrįstai finansuoti gynybą, tikrai yra. Pateikiu tik tris (net nelendant į valdžios išlaidų efektyvumą).
Pirma, neteisingų mokestinių išimčių naikinimas. Vien GPM lengvata žemdirbiams, gaunantiems ES išmokas, siekia apie 150 mln. eurų. Tai tema, apie kurią nekalbama garsiai, nes žemės ūkis Lietuvoje vis dar turi politinį tabu statusą. Bet kyla klausimas: kodėl mokytojas turi mokėti GPM, o tas, kuris gauna išmokas – ne?
Antra, šį kartą – skolinimasis, kitaip nei dažnai įprasta vertinti. Lietuvos finansinė sveikata skolintis leidžia, ES sudarė galimybes viršyti 3 % biudžeto deficito ribą, jei lėšos skiriamos gynybai (tik Lietuva delsia tokios išimties prašyti). Be to, ciniška, bet kai esi skolingas, tampi svarbesnis. Niekas nenori, kad skolininkas turėtų saugumo problemų.
Trečia, talentų – mokesčių mokėtojų pritraukimas. Turtingiausi žmonės renkasi, kur gyventi, pagal vietos kokybę ir mokesčius. Ir, deja, jau šiandien renkasi ne Lietuvą. Net detaliau pažiūrėjus optimistinę reemigracijos statistiką, matome, kad tarp grįžtančių vis didesnė dalis pensinio amžiaus žmonių, ir vis mažiau jaunimo bei šeimų.
Daugelis valstybių – nuo Portugalijos, Italijos ir Graikijos iki Singapūro ir kai kurių JAV valstijų – siūlo talentingiems arba / ir turtingiems palankias mokesčių schemas. Lietuva kol kas – ne.
Tad raskim pinigų gynybai protingais sprendimais, o ne kanalizuokime pinigus tokiais projektais, kurie šiandien pateikti svarstymui.
Expertise:
Regulatory Innovation and Delivery, Urban Policy and Change Management
© 2024. All rights reserved.